Батьки щеня
Почати варто з того, щоб щеня народилося на світ, у його заводчика повинні статися його батьки. Як мінімум мати. Хороші цуценята народжуються від гарної суки в першу чергу. А вартість хорошого собаки ви вже я думаю погуглили і знаєте, що високого класу щеня в Україні коштує 800-1000 євро, а собака з закордону- 1000-2500+доставка ще 500-1500. Тобто просто в купівлю матері вашого цуценя треба вкласти 1000-5000 євро. Далі батько цуценя, та ж ситуація або купити свого кобеля або поїхати на в’язку.
Батьки щенка, вирощування
Їх потрібно виростити та виховати (2000-5000 гр в місяць коштує утримання собаки), тести (120-150 євро), якщо ваша мати титулована, то одна участь у виставці просто в Україні обходиться десь мінімум 100 євро, а якщо треба поїхати в сусіднє місто, то і 200-300 євро. І це одна виставка, а для чемпіонського титулу, при врахуванні що ви вигруєте з собакою скрізь, треба 4 мінімум, а якщо не усюди, то до переможного кінця так би мовити. А якщо титул не один, а кілька. то можете порахувати скільки це коштує заводчику. Так, так, за виставки ми платимо а не нам :) Дресирувальник, ветеринар, зоопихолог, хендлер, грумер, косметика і далі за списком, навіть не знаю як порахувати.
В’язка
Вартість в’язки коштує ± вартість цуценя. тобто 500-1000 євро в Україні та 1000-1500 за кордоном+поїздка це ще 500-1000 євро дивлячись куди.
Вагітність та роди
Ті у кого є діти-знають що таке вагітність, яке це навантаження на організм, ментальне здоров’я та гаманець. Так ось, із собаками теж саме. Гарне харчування, вітаміни, УЗД, хороший лікар, якому платиш за супровід пологів, або не дай Бог кесарів. Під час вигодовування - вітаміни, хороший корм.
Тут не знаю як і порахувати. 5000-20 000 на це може бути витрачено, як пощастить.
Цуценята
З 3 тижнів починаються витрати на самого цуценя. Глистогонне 220 гр пляшечка, Супер преміум корм стартер за 12 кг 1800-2000 гр (ну дозування тут вже залежить від розмірів цуценя, його віку), Щеплення +вет паспорт-450-600 гр одне щеплення. (а потрібно мінімум 2 а то і три). Оформлення документів на послід, отримання метрик на щенків, це до речі коштує не так дорого. тобто собака з документами та без, різниця буде гривень у 300-500. Саме стільки коштує оформлення документів на 1 цуценя в середньому.
Ще додамо сюди іграшки для цуценят. Діти повинні мати багато іграшок :)
Одна сука за життя дає 3-4 посліду не більше. Тобто її треба утримувати усе життя. (повернемося до розтрат на утримання матері цуценят).
З грошима закінчили. Їдемо далі.
Робота заводчика
Як її порахувати? Тут безумовно багато залежить від самоцінності та самодостатності заводчика. В першу чергу тобто, скільки він вклав у породу, своїх собак (у мене наприклад собаки зібрані майже з усього світу і вкладено в це вартість декількох непоганих машин за 15 років з породою), в розведення часу, скільки собак привіз в розплідник, скільки вклав свою освіту часу і грошей. Особисто я наприклад із чоловіком закінчили університет зоофак, я ще присвятила час освіті експерта + величезна кількість курсів, майстеркласів і т.д. Це все як розумієте безкоштовно не сталося. Додаємо досвід, який напрацьовується у відвіданні монопородок, великих виставок, спілкуванням з породниками з усього світу. Розумієте? Скільки на це потрібно часового, морального і матеріального ресурсу?
Фізична робота
У розпліднику. Вигул, догляд, годування, прибирання (Так, наш ранок починається часто не з кави з купи какашок вибачте за подробиці). На це йде мінімум 2 години на день, коли це невеликий розплідник і 3-5 годин на день, коли великий. А коли цуценята-це може бути і 24/7. Бо перші два тижні, коли малюки малі, треба спати поряд з ними і стежити, щоб усе нормально поїли, мама на них не лягла, покакали (цуценята до 3 тижнів сам не какають, мамо, а іноді заводчик стимулює їм животики, що б пройшов процес дефекації. Потім простіше, з ними можна не спати, а просто постійно заглядати чи все у порядку. З 3 тижнів починається прикорм 6 разів на день і мати перестає після цього за щенками прибирати і додається прибирання за ним. Весь день :) А вранці це взагалі квест. Коли усю ніч не прибираєш в щенятнику, (ну захотів заводчик поспати), то ранок починається з грандіозної помийки - цуценят повністю требо помити (бо це ж весела така гра прокинутися о 4 ранку, покакати і там потім там вовтузитись) потім ти розумієш, що вираз «в гавні по вуха» може мати цілком собі буквальне значення.))) Далі корм запарити, остудити, цуценят погодувати (бо спочатку, коли вони навчаються - треба помити бо в їжі вони з голови до ніг), помити миски-потім повернутися в щенятник, там прибрати какахи і мити підлогу. І пам’ятаєте так? То 6 разів на день.
Також дуже багата часу потребує пряця с цуценятами. Їх соцфалізація та навчання. Щоб цуцик приїхав у нову домівку вже вченим, соціалізованим. На те потрібен час і праця, щоб його таким зрбити.
Дезінфекція
До речі про помити підлогу. У розпліднику завжди є дезінфікуючі засоби для миття підлоги, дезінфекції двору, вигулу та вольєрів, якщо у розпліднику вольєрне утримання. Банка 5 літрів -десь 1200-2500 грн. Вистачає по різному від кількох місяців до пів року.
Пелюшки
Пелюшки в щенятник. У мене багаторазові (по 250-400 гр за штуку). У мене багато бо повинна одна лежати, дві сохнути, одна-дві стиратися та 1-2 запасні. Якщо використовувати одноразові. Це можна розоритися, бо в день може йти до 10 штук - це 100-150 гр.Приблизно. У день. Тільки на пелюшки. + прання постійне (порошок і електрика бо прання ж безкінченне)
Господар для цуценя
Щоб знайти нового господаря цуценятам, треба що б про цуценят дізналися. Вибрати хорошу сім’ю дуже важливо. Має бути сайт, соціальні мережі. Фотографії. Це все великий шмат витрат насправді. Фотосесія у хорошого фотографа коштує від 100 доларів. а щенята ростуть дуже швидко і фотографувати їх треба раз на 2-3 тижні. Так я фотограф і знімаю сама, АЛЕ, для того щоб пофотографувати добре, мені треба техніки на 5000 доларів ;). Адміністрування сайту і соц мереж це або «сам собі СММ» і 2-3 години на день на це (+ навчання якщо заводчик не меркетолог)- або найманий співробітник-200-300 доларів в місяць :) І це не тільки коли є щенята, А постійно.
Супровід цуценя
Коли цуценя їде в новий будинок— на цьому робота заводчика не закінчується. Вона триває протягом усього життя собаки. Новим господарям часто може знадобитися якась допомога чи консультація. І заводчик зазвичай на зв’язку 24/7. Консультації, це також частина його роботи, в яку він вкладає свій особистий час. Він теж не безкоштовний. У нього теж є цінність. А господарі отримують консультації безкоштовно, бо для мене наприклад мої цуценята залишаються моїми дітьми на завжди і мені дуже важливо, щоб вони мали щасливе собаче життя і так, це вимагає іноді консультацій і мого часу відповідно. І я готова його давати тим, хто для мене важливий.
Виникає питання- Як оцінити таку роботу?
Скільки заводчик повинен отримувати за це?
З цього всього і складається ціна на щеняти.
Тому якщо щеня коштує дешево, вас це має дуже насторожити, бо отримати гарного цуценя, яке має поїхати в нову сім’ю і зробити її щасливою навіть у банальній собівартості дуже дорогою.
І якщо ціна мала, то подумайте, за рахунок чого?